Nikołaj Demidenko

Nikołaj Demidenko

Światowej sławy pianista urodził się i uczył w Rosji, a w 1995 r. otrzymał obywatelstwo brytyjskie. Latem 2007 r. koncertował w Australii i Nowej Zelandii. W Europie występował w większości europejskich stolic, jak również w głównych miastach Wielkiej Brytanii.

Liczne londyńskie recitale Nikołaja Demidenki obejmują cykle pt.: "Wielcy Wykonawcy" w Barbican Concert Hall, "Międzynarodowy Cykl Pianistyczny" w South Bank Centre, a w 2008 r. powróci do występów w "Londyńskim Cyklu Fortepianowym" w Wigmore Hall. Corocznie występuje w Herkulessaal w Monachium.
Demidenko wykonywał koncerty Siergieja Rachmaninowa z wieloma wiodącymi w świecie orkiestrami. Zagrał II Koncert fortepianowy Johannesa Brahmsa z Halle Orchestra i wykonał go ponownie w styczniu 2008 r. z Filharmonią Enescu w Bukareszcie. Po raz pierwszy w Belfaście w listopadzie 2007 r. wykonał utwory Piotra Czajkowskiego, a w lutym 2008 r. Koncert fortepianowy Edwarda Griega z towarzyszeniem Walijskiej Narodowej Orkiestry BBC.
Jako solista wykonuje utwory Jana Sebastiana Bacha, Fryderyka Mendelssohna, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Modesta Musorgskiego, Muzio Clementiego i Domenico Scarlattiego. Koncertuje również podczas licznych festiwali, takich jak: Festiwal Chopinowski w Paryżu, Chopin i Jego Europa w Warszawie oraz w tak prestiżowych ośrodkach kultury, jak: Aldeburgh, Cambridge, Dubrovnik, Eilat, Nowy Jork, Oslo czy Petworth.

Nikołaj Demidenko współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii w Sankt-Petersburgu oraz z jej dyrygentem Yurijem Temirkanovem, a także z innymi rosyjskimi artystami: w duecie z wiolonczelistą Leonidem Gorokhovem, w kwartecie pianistycznym we współpracy z Hermitage String Trio i w duecie fortepianowym z Dmitrijem Alexeevem.

Nikołaj Demidenko dokonał wielu nagrań dla Wytwórni Hyperion, a wykonanie Diabelli Variations Ludwika van Beethovena znalazło sie na liście bestsellerów ASV Gold. Dla Wytwórni AGPL nagrał Sonatę Hammerklavier Ludwika van Beethovena, sonaty Domenico Scarlattiego oraz płytę z utworami Fryderyka Chopina, która w 2007 r. otrzymała w Niemczech Nagrodę Krytyków Nagrań: Bestenliste 2007. W roku 2000, z okazji 250. rocznicy śmierci Jana Sebastiana Bacha, Nikołaj Demidenko jako jeden z czterech pianistów wykonał 48 preludiów i fug zgromadzonych w zbiorze Klawesyn dobrze temperowany. Wydarzenie to było transmitowane przez Telewizję BBC 2, a następnie wydane przez EuroArts.