Łukasz Długosz

Łukasz Długosz


Jeden z najwybitniejszych flecistów swojej generacji. Ukończył Hochschule für Musik und Theater w Monachium (Niemcy) w klasie światowej sławy flecisty prof. Andrasa Adorjana.

Laureat wszystkich ogólnopolskich konkursów fletowych, m.in. w Warszawie, Olsztynie, Sieradzu, Szczecinku, Poznaniu, Wrocławiu, Kielcach, oraz 15 prestiżowych konkursów międzynarodowych, m.in. w Monachium (Niemcy) w 2006 r., "Carl Nielsen" w Odense (Dania) w 2006 r., "Leonardo De Lorenzo" w Viggiano (Włochy) w 2005 r.

Koncertuje jako solista i kameralista w kraju i za granicą, m.in. w USA, Japonii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Austrii, Rumunii, Irlandii, Włoszech, Hiszpanii, Portugalii. Współpracuje z wieloma renomowanymi orkiestrami europejskimi. Grał pod batutą takich gwiazd, jak Zubin Mehta, James Levin, Mariss Jansons, Helmuth Rilling,

Artysta dokonał wielu nagrań archiwalnych, radiowych i telewizyjnych oraz CD w kraju i za granicą, które zostały bardzo wysoko ocenione przez krytykę polską i europejską. Doskonalił swoje umiejętności na wielu mistrzowskich kursach fletowych, m.in. u Jamesa Galwaya, Petera-Lukasa Grafa, Aurela Nicoleta. Juror międzynarodowych konkursów fletowych. Prowadzi kursy mistrzowskie w Polsce, Włoszech i Rumunii.

Za wybitne osiągnięcia otrzymał szereg prestiżowych nagród: Zeit-Preis 2005 (Monachium), Deutsche Stiftung Musikleben (Niemcy), Rosenberg-Stiftung (Niemcy), Otto Chelius-Stiftung (Niemcy), Ministra Kultury, Jolanty i Aleksandra Kwaśniewskich.

Narodowy Bank Polski sfinansował film telewizyjny o artyście, pokazywany na antenie TVP1 i TV Polonia.