Andrzej Gębski

Andrzej Gębski


Studia wiolinistyczne ukończył w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie prof. Mirosława Ławrynowicza, uzyskując dyplom z wynikiem celującym. Artysta doskonalił również swoje umiejętności na kursach mistrzowskich pod kierunkiem W. Marschnera i K. Levina. Jest laureatem IV Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego w Łodzi, II Międzynarodowego Konkursu Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego oraz XI Międzynarodowego Konkursu Interpretacji Muzycznej im. P. Lantiera w Paryżu.
Koncertując z Warszawską Orkiestrą Kameralną, jako solista, brał udział w licznych koncertach w kraju i za granicą. Od 1997 r. jest skrzypkiem zespołu Camerata Vistula.
Występując z zespołem jako solista bądź kameralista, brał udział w wielu imprezach muzycznych, m.in.: XIV Warszawskich Spotkaniach Muzycznych, Festiwalu Muzycznym w Hinterzarten, Międzynarodowym Kongresie ESTA w Budapeszcie, Festiwalu Chopinowskim.

Współpracował jako solista z wieloma orkiestrami o światowej renomie. W latach 1993-2001 dokonał prawykonań i nagrań archiwalnych dla PR i TV utworów skrzypcowych Romualda Twardowskiego i Benedykta Konowalskiego.

Płyty z muzyką Andrzeja Gębskiego otrzymywały entuzjastyczne recenzje fachowych pism muzycznych, a płyta z sekstetem - miano płyty miesiąca pisma "Muzyka21" oraz nominację do Nagrody Muzycznej Fryderyk 2001.

Od 1998 r. zajmuje się również działalnością dydaktyczną jako wykładowca w Akademii Muzycznej w Warszawie oraz prowadzi klasę skrzypiec w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. Z. Brzewskiego w Warszawie, prowadząc równocześnie orkiestrę smyczkową tej szkoły.