Mariusz Patyra

Mariusz Patyra


Urodził się w Orzyszu. Edukację muzyczną rozpoczął w wieku 6 lat u profesora A. Hoffmanna w Olsztynie. Następnie studiował u profesora J. Kucharskiego w Warszawie i profesora K. Węgrzyna w Hanowerze. W październiku 2000 r. uzyskał stypendium Akademii Waltera-Staueffera w Cremonie i rozpoczął tam studia uzupełniające u Maestro Salvatore Accardo.

Mariusz Patyra jest finalistą Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. J. Joachima w Hanowerze (1997 r.) i Międzynarodowego Konkursu Stradivariego w Cremonie (1998 r.). Na Międzynarodowym Konkursie Carla Nielsena w Odense w Danii (2000 r.) otrzymał czwartą nagrodę i nagrodę specjalną ufundowaną przez Odense Symphony Orchestra. W 2001 r. wygrał Konkurs im. Paganiniego w Genui (jako pierwszy Polak). Na konkursie tym otrzymał również dwie nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworów Paganiniego oraz kopię skrzypiec " Il Cannone" należących do tego wybitnego wirtuoza.

Mariusz Patyra koncertuje we Włoszech (m.in. z Orchestra Fondazione Arturo Toscanini), Polsce, Hiszpanii, Czechach, Rosji, Austrii, Niemczech, Japonii (Royal Chamber Orchestra z Tokio). Nagrywał dla Radio France, Polskiego Radia i niemieckiego Radia NDR.

Artysta gra na skrzypcach: kopii Guarneri del Gesu 1733 zrobionej przez Christiana Erichsona (Hannover, 2003 r.), jak również na kopii "Il Cannone" 1742 zrobionej przez Johna B. Erwina (Dallas, 2000 r.).