Nikita Borisoglebskij

Nikita Borisoglebskij


Skrzypek Nikita Borisoglebskij (1985 r.) urodził się w Wołgodońsku na południu Rosji.
Zaczął grać jako sześciolatek, a w wieku 19 lat, ukończył Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w Moskwie pod kierunkiem Tatiany Berkul i Eduarda Gracha.
W wieku 18 lat zaczął występować jako solista z Państwową Filharmonią Moskiewską, Państwową Orkiestrą Symfoniczną Rosji, Narodową Filharmoniczną Orkiestrą, Symfoniczną Orkiestrą Teatru Maryjskiego, Petersburską Orkiestrą Cappella, Ukraińską Orkiestrą Narodową, Orkiestrą Radiową w Hanowerze i Orkiestrą Symfoniczną w Hajfie pod batutą Valerego Gergieva, Yoela Leviego, Christopha Poppena, Eduarda Gracha, Vladimira Sirenko, Alexandra Sladkovskiego i innych.
Wśród jego licznych nagród można wymienić: III nagrodę na Międzynarodowym Festiwalu im. Vladimira Yampolskiego w Penzie, Rosja (2002 r.), I nagrodę i nagrodę specjalną na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym Kloster-Shontal (2003 r.), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. J. Joachima w Hanowerze (2006 r.), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. D. Ojstracha w Moskwie (2007 r.) oraz II nagrodę i pięć nagród specjalnych na Międzynarodowym Konkursie im P. Czajkowskiego (2007 r.).
Jako gość najważniejszych światowych festiwali Nikita Borisoglebskij występował w Niemczech, we Włoszech, na Węgrzech, w Norwegii, w Izraelu, na Ukrainie, w Mołdawii, Egipcie i w Chinach.