Michał Nesterowicz

Michał Nesterowicz


Absolwent wrocławskiej Akademii Muzycznej w klasie dyrygentury Marka Pijarowskiego, którą ukończył z wyróżnieniem w 1997 r.

Działalność koncertową rozpoczął już w czasie studiów, występując z założoną przez siebie orkiestrą kameralną Giovanni Virtuosi. Od 2000 r. występuje z wszystkimi orkiestrami polskich filharmonii oraz Sinfonią Varsovią, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach, Polską Orkiestrą Radiową i orkiestrami kameralnymi. Koncertował w Niemczech, Portugalii, Włoszech, Ameryce Południowej i USA. W dorobku ma 12 płyt CD i wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji oraz wytwórni płytowych w kraju i za granicą. Na stałe współpracuje ze Zbigniewem Preisnerem, Janem A.P. Kaczmarkiem i Grzegorzem Turnauem.

W 2004 r. objął stanowisko dyrektora artystycznego Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, stając się najmłodszym dyrektorem filharmonii w kraju. W 2005 r. z orkiestrą PFB przygotował europejską prapremierę poematu symfonicznego Lulie the Iceberg amerykańskiego kompozytora Jeffreya Stocka oraz występował z Jeanem Michaelem Jarrem w Stoczni Gdańskiej. Poprowadził też prawykonanie Kantaty o Wolności Jana A.P. Kaczmarka, napisanej dla uczczenia obchodów 25. rocznicy powstania "Solidarności" oraz Oratorium 1956 z okazji 50. rocznicy Poznańskiego Czerwca.

Laureat VI Międzynarodowego Konkursu Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach oraz zdobywca nagrody Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach dla Najlepszego Polskiego Dyrygenta.

W roku 2000 był nominowany do nagrody "Paszporty Polityki", a rok później w plebiscycie Gazety Wyborczej wybrany do "Klasycznej Piątki XXI wieku". W 2006 r. został uhonorowany tytułem Dyrygenta Roku w Santiago, Chile.

Od stycznia 2008 r. Michał Nesterowicz pełni funkcję Dyrektora Artystycznego Orquesta Sinfonica de Chile.