Jurij Simonow


Urodził się w Saratowie, w rodzinie śpiewaków operowych. W wieku 12 lat wystąpił po raz pierwszy na podium dyrygenckim podczas koncertu szkolnej orkiestry, która wykonała Symfonię g-moll nr 40 W.A. Mozarta.

Studiował w Leningradzkim Konserwatorium Muzycznym pod kierunkiem Mikołaja Rabinowicza i był asystentem Jewgienija Mrawińskiego w Filharmonii Leningradzkiej. W 1966 r. Simonow zdobył nagrodę II Konkursu Dyrygenckiego Związku Radzieckiego, a w 1968 r. został pierwszym w historii dyrygentem rosyjskiego pochodzenia, który wygrał konkurs na zachodzie Europy - Konkurs Dyrygencki Santa Cecilia w Rzymie.

Simonow debiutował w Teatrze "Bolszoj" w 1969 r. Aidą. Po debiucie został przyjęty na stanowisko Głównego Dyrygenta, stając się najmłodszym stałym dyrygentem w historii instytucji. Stanowisko to utrzymywał do roku 1985. Największymi wydarzeniami artystycznymi okresu spędzonego w Teatrze "Bolszoj" było ponowne wprowadzenie do programu, po 40 latach przerwy, dzieł Wagnera. Zaangażowany w obowiązki pełnione w Teatrze "Bolszoj" Simonow rzadko miał okazję korzystać z licznych zaproszeń zagranicznych. Jednak w 1982 r. zadebiutował w Royal Opera House operą Eugeniusz Oniegin. W tym samym roku wykonał 3 koncerty z Londyńską Orkiestrą Symfoniczną. Później występował w Royal Philharmonic i London Philharmonic (1989 r.). W 1986 r. otworzył sezon artystyczny w Convent Garden (Verdi, La Traviata).

W 1985 r. Simonov założył w Moskwie Małą Orkiestrę Symfoniczną, z którą koncertował w Polsce, na Węgrzech, w Niemczech i Włoszech.

Amerykański debiut Simonowa odbył się w 1989 r. z orkiestrami: Boston Symphony i Los Angeles Philharmonic. W następnym roku zadyrygował operą Don Carlos Verdiego z Placido Domingo w Los Angeles, Chowańszczyzną Musorgskiego w San Francisco Opera w 1990 r. oraz Eugeniuszem Onieginem w Dallas (z Renee Fleming) w 1993 r.

Jurij Simonow dyrygował również orkiestrami: NHK Symphony w Japonii, Narodową Orkiestrą Belgijską w Brukseli, orkiestrą Opery Niemieckiej w Berlinie, orkiestrą Teatro Comunale w Bolonii, orkiestrą RAI w Rzymie, Mediolanie i Turynie, TVE w Madrycie, orkiestrami w Sewilli i La Coruna, Hong Kongu, Royal Liverpool Philharmonic, City of Birmingham Symphony, Royal Scottish i English Northern Philharmonia Orchestras. Współpracował również z Operą we Florencji (Salome), Birmingham (Aida), Hamburgu (Don Carlos), Marsylii (La Forza del Destino). Simonow stale współpracuje z Operą w Budapeszcie, wystawiając raz w roku jedno z dzieł Wagnera.

W latach 1978-1991 Simonow był profesorem w Konserwatorium w Moskwie. Zasiadał w jury konkursów dyrygenckich we Florencji, Moskwie, Tokio i Budapeszcie.

W latach 1994-2002 Maestro Simonow był Dyrektorem Muzycznym Narodowej Orkiestry Belgijskiej w Brukseli. W 1997 r. koncertował z orkiestrą w Wielkiej Brytanii, Austrii, Szwajcarii, Niemczech i Francji.

Jurij Simonow nagrał szereg płyt, m.in: z Filharmonią Berlińską dla EMI, z London Symphony, London Philharmonic i Philharmonia dla Collins Classics oraz Royal Philharmonic dla Tring International.