Andrzej Wróbel

Andrzej Wróbel


Ukończył w 1972 r. Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w której obecnie jest zatrudniony jako pracownik dydaktyczny.

Działalność artystyczną rozpoczął jeszcze przed zakończeniem studiów. W latach 1966-1986 pracował w zespole Kameralistów Filharmonii Narodowej pod kierunkiem K. Teutscha. W 1972 r., razem z J. Tawroszewiczem, założył Kwartet Polski. Zespół dokonał licznych nagrań dla radiofonii niemieckiej, szwajcarskiej, francuskiej i polskiej, występując w konkursach międzynarodowych zdobył między innymi I nagrodę w Colmar, II nagrodę w Belgradzie oraz III nagrodę w Monachium. W latach 1972-1985 pracował jako koncertmistrz w Warszawskiej Operze Kameralnej. Wspólnie z Jerzym Maksymiukiem był założycielem Polskiej Orkiestry Kameralnej. W 1985 r. założył zespół Camerata Vistula, którym kieruje do tej pory.

Andrzej Wróbel występuje także jako solista, jest również autorem wielu opracowań utworów muzycznych. Opracował między innymi wszystkie utwory Chopina na fortepian i orkiestrę. Jako szef Camerata Vistula zorganizował i wykonał kilkaset koncertów.