Marcin Dylla

Marcin Dylla urodził się 6 czerwca 1976 roku w Chorzowie. Naukę gry na gitarze rozpoczął w wieku 8 lat w Państwowej Szkole Muzycznej w Rudzie Śląskiej. W latach 1995–2000 studiował na Akademii Muzycznej w Katowicach, w klasie gitary adiunkt Wandy Palacz. Edukację muzyczną kontynuował na zagranicznych uczelniach: na Akademii Muzycznej w Bazylei pod kierunkiem prof. Oscara Ghiglii, na Akademii Muzycznej we Freiburgu pod kierunkiem prof. Sonji Prunnbauer oraz w Konserwatorium Muzycznym w Maastricht pod kierunkiem prof. Carlo Marchione.

Zaliczany jest przez wielu krytyków muzycznych i melomanów do grona najwybitniejszych gitarzystów klasycznych. Swoją pozycję zawdzięcza m.in. niespotykanej ilości nagród na konkursach muzycznych. W latach 1996–2007 dziewiętnastokrotnie zdobył pierwsze miejsce na najbardziej prestiżowych, międzynarodowych konkursach gitarowych, odbywających się w Europie i USA.

Wielokrotnie honorowany był nagrodami publiczności oraz orkiestr, z którymi występował. W 2002 roku, na 7. Międzynarodowym Konwencie Gitarowym w Alessandrii, Marcin Dylla otrzymał również nagrodę krytyków muzycznych Złotą gitarę, dla najlepiej zapowiadającego się młodego gitarzysty. Jego najnowsza płyta znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepiej sprzedających się płyt wytwórni Naxos.

Renomę Marcina Dylli w artystycznym życiu Europy ugruntowuje udział w wielu festiwalach muzycznych, prowadzenie lekcji mistrzowskich, współpraca z wybitnymi muzykami i orkiestrami oraz liczne recitale w prestiżowych salach koncertowych świata, takich jak: Konzerthaus – Wiedeń, Musikverein – Wiedeń, Auditorio Nacional – Madryt, Filharmonia – St. Petersburg, Kleinhans Music Hall – Buffalo,N.Y.

Marcin Dylla zdobył następujące nagrody:

Marcin Dylla nagrał cztery płyty CD: