Duet fortepianowy Genova & Dimitrov

„Nie ma innego takiego duetu fortepianowego, który ma tak znakomitą zdolność jednorodnego i potężnego brzmienia – idealne połączenie czterech rąk w jedność” Attila Csampai

Duet Genova & Dimitrov powstał w Hanowerze jesienią 1995 roku. W ciągu pierwszych trzech lat istnienia Duet wygrał wiele renomowanych konkursów pianistycznych, m.in. ARD Music Competition w Monachium w 1996 roku, Murray Dranoff Piano Duo Competition w Miami w 1997 roku, Tokio Piano Duo Competition w 1996 roku, Bellini Music Competition we Włoszech w 1995 roku. Od tego czasu trwa międzynarodowa kariera Duetu, kariera dwóch wirtuozów fortepianu, wieńczona entuzjastycznie przyjmowanymi przez publikę koncertami i znakomitymi recenzjami prasowymi.

Pierwotnie oboje chcieliśmy być pianistami-solistami – mówi Aglika Genova – ale tuż przed wyjazdem do Korei na konkurs pianistyczny oboje przyszliśmy do Akademii Muzycznej aby poćwiczyć i okazało się, że do dyspozycji jest jedynie jedna sala z dwoma fortepianami. Zaczęliśmy ćwiczyć grając Etiudę Chopina op. 25 nr 11. To nas uskrzydliło i tak powstał duet. Tak więc nasze relacje muzyczne i osobiste były drogą przypadku – dodaje Liuben Dimitrov.

W 2002 roku Aglika i Liuben grali na ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Salt Lake City. W roku 2000 występowali na EXPO w Hanowerze. Artyści koncertują na licznych festiwalach muzycznych, m.in. Schleswig-Holstein Music Festival, Rheingau Music Festival, Ludwigsburg Music Festival, Schwetzingen Festival, Gstaad Music Festival, MDR Music Summer, la Roque d` Antheron Piano Festival, Ravello Music Festival, Music Festival of Hamptons, Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach Zdroju, jak również w prestiżowych salach koncertowych w Monachium, Berlinie, Stuttgarcie, Hamburgu, Frankfurcie, Dreźnie, Wiedniu, Paryżu, Brukseli, Rzymie, Chicago, Miami, Waszyngtonie, Tokio, Pekinie, Rio de Janerio, Kapsztadzie, Atenach, Johannesburgu, Sofii, Kijowie i wielu innych.

Duet występował z wieloma orkiestrami i uznanymi dyrygentami. Nagrał dziewięć płyt, na których znalazło się wiele wykonań premierowych: duety Szostakowicza, J. Ch. Bacha, Clementiego, Vladigerova i Casadesusa. Wszystkie płyty zostały nagrodzone przez magazyny muzyczne i stacje radiowe. W szczególności liczne nagrody otrzymało nagranie z NDR Radio Philharmonic pod Eiji Oue koncertów Martinu i Schnittkego, z SWR Radio Orchestra pod Alunem Francisem koncertów Milhauda, Poulenca i Casadesusa. W 2007 roku wydali płytę America for Two z koncertami Gershwina, Coplanda i Bersteina, a ostatnio płytę Favourite Flavors, zawierającą kompozycje M. Ravela.

Koncerty Genova & Dimitrov transmitowane były przez rozgłośnie radiowe i telewizyjne, m.in. ARD, ZDF, CBS, BBC, RAI, TV Senado, SABC South Africa, NPR, ABC Australii, Channel25/WFMT, CCTV, NHK, CBC Canada, Polskie Radio2 i liczne rozgłośnie niemieckie. W 2005 roku Aglika Genova i Liuben Dimitrov byli jurorami na prestiżowym konkursie ARD Competition w Monachium, a w 2008 roku na 4 Konkursie Pianistycznym w stolicy Kazachstanu Ałma-Acie. Artyści prowadzą liczne kursy mistrzowskie i warsztaty muzyczne w Europie, USA i Afryce Południowej.

Oboje artyści urodzili się w Bułgarii, w rodzinach o korzeniach greckich. Naukę gry na fortepianie rozpoczęli w wieku pięciu lat. Uczyli się w szkołach dla szczególnie uzdolnionych dzieci. Debiutowali na estradzie jako nastolatki. Studiowali u profesora Ganeva w Akademii Muzycznej w Sofii, a od 1993 roku u profesora Wladimira Krajnewa w Akademii Muzycznej w Hanowerze, którą ukończyli uzyskując tytuł Master Soloist. W 2005 roku, za osiągnięcia artystyczne, otrzymali Honorowe Obywatelstwo od rządu Niemiec. W 2008 roku zostali profesorami w Hochschule für Musik und Theater (HMTH) w Hanowerze, prowadząc klasę dla duetów fortepianowych.