Wiaczesław Griaznow

Urodzony w 1982 roku w Jużno-Sachalińsku, Rosja, Wiaczesław Griaznow pierwsze wykształcenie muzyczne zdobył w Szkole Muzycznej przy Moskiewskim Konserwatorium im. P. Czajkowskiego (1991–2001). W 2006 ukończył z wyróżnieniem Konserwatorium Moskiewskie i rozpoczął studia podyplomowe. Ukończył również studium pedagogiczne, które pozwoliło mu objąć funkcję asystenta profesora w macierzystej uczelni na Wydziale Instrumentalnym.

Wiaczesław Griaznow wyróżniany był wielokrotnie stypendiami prestiżowych międzynarodowych fundacji, m.in. im. W. Spiwakowa, J. Bashmeta, M. Rostropowicza. Jest również laureatem licznych konkursów: I nagrody na Konkursie im. A. Rubinsteina w Moskwie (1997) oraz na Konkursie im. S. Rachmaninowa we Włoszech (1998), Grand Prix konkursu XXI Century Art and Performance w Danii (2001), a w 2003 roku został uhonorowany Nagrodą Publiczności konkursu w Tbilisi.

Wiaczesław Griaznow posiada bogaty dorobek artystyczny, zarówno jako solista, jak i kameralista. Koncertuje w całej Rosji oraz poza granicami kraju, współpracując z orkiestrami Włoch, Danii, Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Szwecji, Norwegii, Holandii, krajów bałkańskich, Afryki oraz Japonii. Nagrania jego koncertów, zrealizowane w studiu NHK, retransmitowane są często w programach telewizji japońskiej.

Pianista specjalizuje się również w aranżowaniu kompozycji symfonicznych na dwa fortepiany oraz na cztery ręce. Dwie książki zawierające utwory Glinki, Rachmaninowa, Ravela i Bizeta zostały opublikowane w 2005 i 2007 roku.

Począwszy od sezonu koncertowego 2008/2009, Wiaczesław Griaznow reprezentowany jest przez Impresariat Artystyczny Filharmonii Moskiewskiej.