Piotr Kusiewicz

Absolwent Akademii Muzycznej w Gdańsku, w klasie fortepianu prof. Zbigniewa Śliwińskiego i śpiewu prof. Jerzego Szymańskiego.

Laureat I nagrody i dwóch wyróżnień na XIII Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. A. Dworzaka w Karlovych Varach w 1978 roku.

Jest profesorem śpiewu Akademii Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.

Występuje na estradach koncertowych oraz na scenach operowych w Polsce i na świecie, śpiewał m.in. we wszystkich filharmoniach w kraju, w Teatrach Wielkich w Warszawie i Łodzi, operach: Krakowskiej, Wrocławskiej, Bałtyckiej, Alte-Oper we Frankfurcie nad Menem, w Théâtre des Champs-Élysées, w filharmoniach: Berlińskiej, Monachijskiej, Kolońskiej, w Palais des Beaux Arts w Brukseli, Royal Festival Hall w Londynie, w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Gewandhaus w Lipsku, Musikverein w Wiedniu, w Montrealu, Mediolanie, Sztokholmie, Moskwie oraz w Jerozolimie, Seulu, Tokio i na Gwadelupie.

W latach 1996–2002 brał udział w prowadzonych przez Charlesa Dutoit wykonaniach opery Król Roger K. Szymanowskiego w Paryżu, Montrealu, nowojorskiej Carnegie Hall i w Tokio.

W swoim repertuarze posiada ponad 130 dzieł oratoryjnych i operowych. Jest cenionym interpretatorem muzyki współczesnej, kompozytorzy często powierzają mu prawykonania swoich utworów, występował m.in. na Warszawskiej Jesieni.

W swoim dorobku posiada liczne nagrania CD (Polskie Nagrania, ERATO, Naxos, Aperto, ACCORD, CD Accord, DUX, KOCH) oraz DVD. W 2008 roku otrzymał z rąk papieża Benedykta XVI krzyż Pro Ecclesia et Pontifice.