Tadeusz Samerek

W roku 1996 ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku, w klasie prof. Krzysztofa Sperskiego.

Swoje umiejętności w grze na wiolonczeli doskonalił na wielu międzynarodowych kursach mistrzowskich, pod kierunkiem tak znakomitych pedagogów, jak: S. Firlej, R. Jabłoński, P. Leisegang, W. Boettcher, A. Noras, M. Czajkowska, M. Strauss.

Obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w macierzystej uczelni.

Jako członek Tria Melankolic zajął w roku 1997 drugie miejsce na Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej im. J. Brahmsa.

W roku 2001, wraz ze skrzypaczką Karoliną Piątkowską i pianistką Izabelą Paszkiewicz-Posańską, utworzył trio fortepianowe, które po trzymiesięcznej współpracy otrzymało pierwszą nagrodę na V Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. K. Pendereckiego w Krakowie. Występ konkursowy został zarejestrowany na wydanej w roku 2001 płycie.

W programach koncertów Tadeusza Samerka bardzo ważną pozycję zajmuje muzyka współczesna. Szczególnie bogaty zbiór utworów powstał w efekcie współpracy z kompozytorem Markiem Czerniewiczem.

W roku 1998, razem z kwartetem smyczkowym Art–Ton T., Samerek dokonał wraz z Trio Jazzowym Leszka Kułakowskiego nagrania płyty Katharsis, która zajęła pierwsze miejsce w rankingu czasopisma „Jazz Forum”.

W roku 2000, nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej w Gdańsku, ukazała się książka Chopin-Schumann u źródeł romantycznych inspiracji, której Tadeusz Samerek jest współautorem.