Ernst van Tiel

Już podczas studiów gry na perkusji i fortepianie był związany z holenderskimi orkiestrami radiowymi, biorąc udział w szeregu nagrań muzyki klasycznej i jazzowej.

Od 1988 roku studiował dyrygenturę pod kierunkiem Lucasa Vis, Garrego Bertiniego oraz Jeana Fourneta.

Przez sześć sezonów pracował jako główny dyrygent Amsterdamskiej Orkiestry Promenadowej oraz prowadził liczne koncerty orkiestr, m.in. Residentie Orchestra w Hadze, Arnhem Philharmonic Orchestra, Netherlands Philharmonic Orchestra, Brabant Orchestra.

W Rotterdamie był asystentem znakomitego dyrygenta Walerego Giergiewa, z którym współpracował ponad dwa lata.

Ernst van Tiel dyrygował prawie wszystkimi utworami repertuaru klasycznego, sławę przyniosły mu interpretacje w szczególności kompozycji XIX i XX wieku.

Oprócz wielu orkiestr niemieckich i chińskich, prowadził Teatro Communale w Bolonii, Tampere Philharmonic Orchestra, Royal Flemish Philharmonic, Narodową Orkiestrę Belgijską.

W 2004 roku odbył się jego debiut z Orkiestrą Symfoniczną w Monte Carlo. W 2007 roku dyrygował tą orkiestrą podczas projekcji filmu Eisensteina Aleksander Newski z oryginalną muzyką Sergiusza Prokofiewa.

W jego repertuarze istotną rolę odgrywają również kompozycje operowe, m.in.: Carmen i Poławiacze pereł G. Bizeta, Zamek Księcia Sinobrodego B. Bartoka, Ernani G. Verdiego, Dydona i Eneasz H. Purcella.