The State Hermitage Orchestra  St-Petersburg Camerata

Ponad 20 letnia historia zespołu sięga roku 1989, kiedy to ówczesne Konserwatorium w Leningradzie zaprosiło światowej sławy dyrygenta Sauliusa Sondeckisa do pracy z orkiestrą studencką. Od razu przyjęto nazwę St-Petersburg Camerata a przygotowanie Mesjasza Haendla spowodowało, że zespół stał się jednym z najpopularniejszych tego typu w Rosji.

Zalety orkiestry docenili także gościnni dyrygenci jak Yehudi Menuhin, Vladimir Spivakov, Valery Gergiev, Krzysztof Penderecki oraz jury Międzynarodowego Konkursu Fundacji Herberta von Karajana, które przyznało orkiestrze złoty medal.

W roku 1991 dyrektor Ermitażu zaproponował orkiestrze regularne koncerty w muzeum a w roku 1994 przyznano jej unikalny status oficjalnej orkiestry tego jednego z największych i najsłynniejszych muzeów świata.

W ciągu 20 lat istnienia The State Hermitage Orchestra "St-Petersburg Camerata" dała blisko 3000 koncertów w Rosji i na świecie. Nagrała 30 CD oraz DVD dla takich wytwórni jak m.in. Sony Classical i DECCA. Występowali z nią soliści tej miary co m.in. Natalia Gutman, Ivan Monigetti, Vladimir Krajniev, Igor Oistrakh, Katia Ricciarelli, Elena Obrazcova, Sergiei Nakoriakov, Roberto Alagna, Renée Fleming...

Repertuar zespołu jest bardzo bogaty i różnorodny. Od Baroku do muzyki XXI wieku. Od opery, muzyki symfonicznej po jazz i muzykę filmową. St-Petersburg Camerata posiada własne, niepowtarzalne brzmienie i często określana jest mianem orkiestry wirtuozów. Każdy z muzyków jest mistrzem w swojej specjalności.