Dang Thai Son

Wietnamski pianista Dang Thai Son urodził się 2 lipca 1958 roku w Hanoi gdzie pod kierunkiem matki - wychowanki m.in. polskiego profesora Kajetana Mochtaka - rozpoczął naukę gry na fortepianie. Następnie przeniósł się do Moskwy, gdzie wstąpił do Konserwatorium Moskiewskiego do klasy fortepianu prof. Władimira Natansona (1977-1983). Od r.1983 kontynuował studia u prof. Dymitra Baszkirowa.

W 1980 roku Dang Thai Son został zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego w Warszawie oraz laureatem nagród specjalnych: Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków, Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie za najlepsze wykonanie poloneza oraz Filharmonii Narodowej za najlepsze wykonanie koncertu fortepianowego.

Po sukcesie na Konkursie Chopinowskim, Dang Thai Son zaczął rozwijać międzynarodową karierę koncertową. Występował m.in. w Lincoln Center w Nowym Jorku, Salle Pleyel w Paryżu, Herculessaal w Monachium, Musikverein w Wiedniu, Concertgebouw w Amsterdamie, Suntory Hall w Tokio i Operze w Sydney. Partnerowali mu dyrygenci: Neville Marriner, Maris Jansons, Adam Fischer, Dymitr Kitajenko, Iiri Belohlavek, Jacek Kaspszyk, Jerzy Maksymiuk, Michael Plasson, Hiroyuki Iwaki i in. Był solistą znanych orkiestr, m.in. Filharmonii Narodowej w Warszawie, Opery Narodowej w Warszawie, Montreal Symphony, BBC Philharmonic, Dresdner Philharmonie, Oslo Philharmonic, NHK Symphony, Helsinki Philharmonic i Sinfonia Varsovia.

W 1995 roku Dang Thai Son uczestniczył w wielkim koncercie japońskiej telewizji państwowej NHK wraz z Kathleen Battle, Yo Yo Ma, Seiji Ozawą i Mścisławem Rostropowiczem. Tego samego roku wystąpił z recitalem na jubileuszowym 50. Międzynarodowym Festiwalu Chopinowskim w Dusznikach. W 1999 roku, z okazji 150. rocznicy śmierci Fryderyka Chopina, wziął udział w galowym koncercie inaugurującym Rok Chopinowski w Polsce.

Artysta dokonał wielu nagrań dla firm fonograficznych w Polsce, Niemczech, Rosji i Japonii. Wśród jego płyt na uwagę zasługują rejestracje obu koncertów fortepianowych, 4 ballad, 4 impromptus, 4 scherzi, Bolera C-dur i Tarantelli As-dur Chopina.

W 1991 roku Dang Thai Son zamieszkał w Kanadzie. Jako pedagog współpracuje z Kunitachi Music College w Tokio.