Polski Chór Kameralny

Został założony w 1978 roku przez Ireneusza Łukaszewskiego i od tamtego czasu uznawany jest za jeden z najlepszych zespołów światowej sceny muzycznej.

Chór stawia sobie za cel nadrzędny regularną pracę na instrumentalnym, „orkiestralnym” poziomie, co, oprócz wielu innych umiejętności, wymaga całkowitego opanowania aparatu wokalnego, umożliwiając realizację wszystkich technicznych i artystycznych wymogów partytury.

Zainteresowania tego wszechstronnego zespołu, składającego się z 24 zawodowych muzyków, koncentrują się głównie na muzyce a cappella, a zwłaszcza na współczesnej i romantycznej. Dlatego nie dziwi ogromna liczba dedykowanych chórowi utworów oraz przygotowywanych przezeń prawykonań (od lat średnio co dwa, trzy tygodnie zespół przygotowuje jedno prawykonanie).

W repertuarze Polskiego Chóru Kameralnego znajdują się m.in. także programy oratoryjne, a nawet opery, wykonywane we współpracy z najwybitniejszymi orkiestrami filharmonicznymi i kameralnymi oraz m.in. z Academy of Ancient Music, Neue Düsseldorfer Hofmusik i wieloma innymi europejskimi zespołami, specjalizującymi się w wykonaniach muzyki dawnej.

Z chórem od lat regularnie współpracują światowej sławy dyrygenci (m.in. Ericson, Gronostay, Bernius, Layton i inni).

Polski Chór Kameralny chętnie bierze także udział w eksperymentach – np. w 2001 roku wystąpił w pierwszym na świecie wykonywanym na żywo koncercie internetowym. Zespół koncertuje także na międzynarodowych festiwalach muzycznych, takich jak Warszawska Jesień, Wratislavia Cantans, Ruhr-Festival, ”Rendez-vous musique nouvelle”, a także w Salzburgu, Dreźnie, Berlinie i Tokio. Tournée koncertowe wiodą go niemal po całej Europie, a także do USA i Japonii.

Oprócz blisko 60 płyt CD (ostatnia z nich, nagrana z inicjatywy Krzysztofa Pendereckiego, jest pierwszym na świecie wydawnictwem z zarejestrowanymi wszystkimi utworami a cappella tego wybitnego kompozytora, kaset magnetofonowych i video (z których wiele zdobyło nagrody fonograficzne), Polski Chór Kameralny nagrywał również dla polskich i europejskich rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.

Jednym z najbardziej znaczących projektów artystycznych, których zespół jest pomysłodawcą i organizatorem, jest Międzynarodowy Festiwal Mozartowski Mozartiana, prezentujący muzykę Amadeusza w wielu różnych stylach i przyciągający w sierpniu do Gdańska Oliwy tysiące słuchaczy.

W 2009 roku, „roku Haendlowskim”, zespół podczas Festiwalu Mozartiana zaprezentuje intrygującą Mozartowską wersję oratorium Mesjasz. Do innych najważniejszych tegorocznych projektów należeć będą m.in. wykonania IX Symfonii Beethovena, wiele wykonań współczesnej muzyki a cappella podczas festiwali Gaude Mater i Wratislavia Cantans oraz koncert muzyki a cappella podczas 84. Międzynarodowego Festiwalu Bachowskiego(w programie m.in. pierwsze współczesne wykonanie odkrytego niedawno dzieła Johanna Rudolfa Ahle – poprzednika Bacha).