Kwartet Prima Vista


 • Krzysztof Bzówka
  I skrzypce

 • Józef Kolinek
  II skrzypce

 • Piotr Nowicki
  altówka

 • Piotr Hausenplas
  wiolonczela

 

 

Kwartet należy do najciekawszych i najlepszych polskich zespołów kameralnych.

Zdumiewa jego rozległość zainteresowań repertuarowych i konsekwencja w propagowaniu dzieł kompozytorów polskich - od Dumy Anonima z XVI w.,przez utwory zapomnianych kompozytorów XIX w. jak Franciszek Lessel, Antoni Stolpe, Antoni Rutkowski, kwartety Stanisława Moniuszki czy Karola Szymanowskiego do utworów kompozytorów współczesnych jak Witold Lutosławski, Jan Krenz, Zygmunt Krauze, Aleksander Lasoń czy Krzysztof Penderecki.

Szczególnym zainteresowaniem Kwartetu Prima Vista cieszy się twórczość Wolfganga Amadeusza Mozarta - jego kwartety i kwintety smyczkowe, a także utwory z udziałem fortepianu, fletu, oboju, klarnetu czy waltorni - wykonuje on corocznie na Festiwalu Mozartowskim w Warszawie.

Odkryciem Kwartetu jest twórczość Juana Crisostomo de Arrriagi - "hiszpańskiego Mozarta", którego trzy kwartety zostały przez zespół wprowadzone na estrady polskie i po raz pierwszy nagrane w Polsce na płytę kompaktową.

Prima Vista jest także odkrywcą niezwykle ciekawego kompozytora i malarza, związanego silnie z Polską - Konstantina Mikołaja Ciurlionisa.

 

Kwartet często współpracuje z wybitnymi polskimi i zagranicznymi solistami: pianistami - Ewą Pobłocką, Piotrem Palecznym, Januszem Olejniczakiem, Krzysztofem Jabłońskim, Pawłem Kowalskim( kameralne wersje koncertów fortepianowych W. A. Mozarta i F. Chopina, kwintet fortepianowy J. Zarębskiego), skrzypkami - Konstantym Andrzejem Kulką, Janem Staniendą(Cztery pory roku A. Vivaldiego, koncert skrzypcowy A. Panufnika), klarnecistą Michelem Lethiec, wiolonczelistą Arto Norasem, śpiewaczkami - Olgą Pasiecznik, Martą Boberską, Dorotą Lachowicz (kantaty J. S. Bacha, Stabat Mater G.B. Pergolesiego, A. Scarlattiego, A.Caldary, A Vivaldiego, L. Boccheriniego), śpiewakami - Jerzym Artyszem, Józefem Fraksteinem ( kantaty J. S. Bacha, "Cztery sonety miłosne do słów Szekspira" T. Bairda, Ballady Franciszka Villona E. Pałłasza).

Kwartet Prima Vista z gośćmi wykonuje również opery komiczne La serva padrona G. B. Pergolesiego i Pimpinone G. Ph. Telemanna.

Owocem współpracy z Kwartetem Wilanów i Kwartetem Śląskim są wykonania oktetów F. Mendelsohna, N. Gade, G. Enescu i D. Szostakowicza.

Zespół grywa także z upodobaniem muzykę salonową XIX i XX wieku. Współpracuje również z muzykami jazzowymi jak pianiści: Filip Wojciechowski (Chopin - jasna strona księżyca. Impresje jazzowe), Krzysztof Herdzin (płyta Seriale, seriale), Andrzej Jagodziński i Marcin Masecki (płyta Gdzie są filmy z tamtych lat), saksofoniści Henryk Miśkiewicz i Zbigniew Namysłowski.

Członkowie Kwartetu Prima Vista są również cenionymi muzykami studyjnymi - brali udział w nagraniach muzyki filmowej Zbigniewa Preisnera, Jana A.P. Kaczmarka i Krzesimira Dębskiego. Brali też udział w nagraniach płyt takich wykonawców jak Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Michał Bajor, Tytus Wojnowicz i Grzegorz Turnau.

Kwartet Prima Vista nagrał 14 płyt kompaktowych dla wytwórni: Dux, Winther & Winther i Polskiego Radia. Siedem z nich uzyskało nominację do nagrody Akademii Fonograficznej "Fryderyk", a trzy z nich zostały nagrodzone statuetką "Fryderyk" (kameralna wersja koncertów Chopina z Piotrem Palecznym i Cztery pory roku Vivaldiego z Konstantym Andrzejem Kulką - Fryderyki '99 oraz kameralna wersja koncertów fortepianowych Bacha z Waldemarem Malickim i Tamarą Granat - Fryderyk 2000) . Dwa albumy (Cztery pory roku i Koncerty Chopina) zdobyły również tytuł Złotej i Platynowej płyty.

 

Kwartet Prima Vista koncertował w Filharmonii Narodowej, Studiu Polskiego Radia im. W.Lutosławskiego, na Zamku Królewskim, w Pałacu na Wodzie w Łazienkach Królewskich, w Belwederze, warszawskiej Zachęcie i w salach wielu filharmonii w Polsce. Był również gościem Festiwalu Muzycznego w Łańcucie, Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego w Dusznikach-Zdroju, Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach, Festiwalu Muzyki Kameralnej Wieczory w Arsenale we Wrocławiu, Festiwalu Muzyka i Architektura w Toruniu, Festiwalu Muzyka w zabytkach Chełmna w Chełmnie nad Wisłą, Festiwalu Muzyki Kameralnej w Kazimierzu nad Wisłą, Festiwalu Cztery pory roku w Pałacu Czartoryskich w Sieniawie, Festiwalu Mittel - Europa w Niemczech, Festiwalu Chopin et G. Sand w Nohant we Francji oraz w wielu festiwalach muzyki współczesnej w Polsce i za granicą.

Kwartet koncertował na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Francji, Grecji Kanadzie, USA, Japonii, Korei Południowej, Malezji i na Borneo.

Wszyscy członkowie Kwartetu Prima Vista byli gościnnymi profesorami w Letniej Akademii w Toyama w Japonii i w Suwon Uniwersity w Korei Południowej.

Kwartet tworzą byli wieloletni muzycy Polskiej Orkiestry Kameralnej Jerzego Maksymiuka i Sinfonii Varsovii Yehudi Menuhina i Krzysztofa Pendereckiego.

Od maja 2003 roku Kwartet Prima Vista działa jako samodzielny zespół w ramach Warszawskiej Opery Kameralnej.