Justyna Reczeniedi

Jest solistką Warszawskiej Opery Kameralnej i Teatru Wielkiego.

Jej związek z muzyką rozpoczęła nauka gry na skrzypcach, którą zwieńczyło uzyskanie dyplomu ukończenia PSM II stopnia im. F. Chopina w Warszawie równolegle na dwóch wydziałach. Otrzymała wówczas tytuł muzyka instrumentalisty (skrzypce) oraz dyplom muzyka wokalisty (śpiew solowy) w klasie prof. Bogny Sokorskiej - niezapomnianego Słowika Warszawy.

Studiowała na wydziale wokalnym w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie w klasie prof. Zdzisławy Donat. Uczelnię tę ukończyła z wyróżnieniem, zdobywszy wcześniej dyplom magistra filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Debiutowała w 2004 r. na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej partią Fiordiligi w Cosi fan tutte oraz Cherubina w Weselu Figara W. A. Mozarta. Od tego czasu prowadzi również działalność koncertową, występując z wieloma orkiestrami w kraju i za granicą (Austria, Hiszpania, Japonia, Liban, Litwa, Łotwa, Niemcy). Współpracowała także m.in. ze Sceną Kameralną Filharmonii Narodowej, Operą i Filharmonią Podlaską, Filharmonią Rzeszowską, Filharmonią Krakowską, Filharmonią Zabrzańską, Cameratą Vistula, Capellą Cracoviensis i in. W sezonie 2005/2006 występowała w Rydze jako Cherubin w Weselu Figara W. A. Mozarta w reżyserii V. Nemirovej na deskach Łotewskiej Opery Narodowej.

Justyna Reczeniedi jest laureatką kilku nagród na konkursach wokalnych. Otrzymała m.in. II nagrodę na I Ogólnopolskim Konkursie Dla Młodych Sopranów im. K. Jamroz w Busku Zdroju, III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Operetkowym im. N. Dostal'a w Wiedniu, a także I nagrodę na II Ogólnopolskim Konkursie Wykonawstwa Muzyki Operetkowej i Musicalowej im. I. Borowickiej w Krakowie, gdzie zdobyła również kilka nagród specjalnych, m.in. Nagrodę za najlepiej wykonany utwór, przyznaną przez Stowarzyszenie Miłośników Opery Krakowskiej Aria, Nagrodę Rodziny Iwony Borowickiej i wiele innych.

Do największych osiągnięć artystycznych śpiewaczki należą występy m.in. w Tokio City Opera w ramach japońskiego tournee w listopadzie i grudniu 2006 r. Justyna Reczeniedi prezentowała swe umiejętności po raz drugi w tym kraju jako solistka koncertów z Warsaw Chamber Ensemble pod batutą K. Bumanna. W sierpniu 2007 odniosła sukces na Europejskim Festiwalu im. J. Kiepury w Krynicy, w koncercie prowadzonym przez Bogusława Kaczyńskiego i transmitowanym przez Telewizję Polską.

Od stycznia 2007 r. jest solistką Teatru Wielkiego - Opery Narodowej, kreując rolę Basi w przedstawieniu Zabobon czyli Krakowiacy i Górale K. Kurpińskiego i Papageny w spektaklu W krainie czarodziejskiego fletu W. A. Mozarta. Występuje również w Śpiewniku domowym Marii Fołtyn.

W styczniu 2008 r. śpiewała prapremierę Magicznego Doremika M. Ptaszyńskiej.

Od 2003 roku współpracuje z Triem Jerzego Cembrzyńskiego, wiele koncertując i stale poszerzając program. Wspólny dorobek zespołu i wokalistki to ok. 30 pozycji z repertuaru operowego, operetkowego, musicalowego i filmowego.