Edyta Piasecka

Absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie. Jeszcze podczas studiów zadebiutowała partią Królowej Nocy w Czarodziejskim flecie oraz rozpoczęła współpracę z Operą Dolnośląską we Wrocławiu. W tym samym roku zajęła I miejsce na Kursie Mistrzowskim dla Śpiewaków Operowych, w Krakowie u prof. Ryszarda Karczykowskiego, a w roku następnym otrzymała nagrodę specjalną dla najlepszego głosu żeńskiego, co zaowocowało udziałem w koncertach z cyklu Promocja Polskich Talentów w Austrii.

W 2003 roku brawurowo zadebiutowała w Teatrze Wielkim w Warszawie w partii Hrabiny di Folleville w polskiej prapremierze Podróży do Reims pod dyrekcją Alberto Zeddy. Następnie wystąpiła w partii Zosi w Halce w reżyserii Marii Fołtyn oraz w partii Rozyny w Cyruliku sewilskim.

Współpracowała z czołowymi polskimi dyrygentami, m.in. z A.Straszyńskim, T.Przybylskim, T.Kozłowskim, S.Wróblewskim, T.Bugajem, A.Wicherkiem, E.Michnik, T.Zateyem, W.Michniewskim, S.Chrzanowskim, M.J.Błaszczykiem, W.Pijarowskim, Cz.Grabowskim. Występowała w większości polskich teatrów operowych oraz w większości polskich filharmonii. Uczestniczyła w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych m.in. Sacrum Profanum w Krakowie, Internachionale Orgel Woche Musica Sacra w Norymberdze, Festival delle Nacioni w Citta di Castello we Włoszech, Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy, Festiwal Viva il canto w Cieszynie. Koncertowała w takich krajach jak Belgia, Holandia, Niemcy, USA, Dania, Kuwejt, Włochy.

W 2004 roku była nominowana do Paszportu Polityki. W roku 2008 otrzymała nagrodę im. Andrzeja Hiolskiego.