Stefania Toczyska

Wielka polska śpiewaczka (mezzosopran), gwiazda najsłynniejszych scen operowych świata.

Studiowała w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu prof. Barbary Iglikowskiej. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych m.in.: w Tuluzie , Paryżu i s- Hertogenbosch.

Debiutowała na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku rolą tytułową w Carmen Bizeta. Stworzyła tam również kreacje: Dalili w Samsonie i Dalili Saint-Saënsa, Leonory w Faworycie Donizettiego i bohaterek kilku oper Verdiego. Występowała też w przedstawieniach operetkowych (Student żebrak Millöckera, Noc w WenecjiZemsta nietoperza Straussa).

Międzynarodową karierę rozpoczęła w 1977 roku kreacją Amneris w Aidzie Verdiego na scenie w Bazylei. Występuje stale w wiedeńskiej Staatsoper i zapraszana jest przez najbardziej renomowane teatry operowe Europy i Ameryki. Śpiewa na scenach Metropolitan Opera Hause w Nowym Jorku, Covent Garden w Londynie, Teatro San Carlo w Lizbonie, Bayerische Staatsoper w Monachium, Deutsche Oper w Berlinie, Teatro Colón w Buenos Aires, Opery Paryskiej, w teatrach operowych Hamburga, Rzymu, Genewy, Zurychu, San Francisco Houston. Zasłynęła w rolach Amneris ( Aida Verdiego), Carmen ( Carmen Bizeta), Izabeli (Włoszka w Algierze Rossiniego), Azuceny (Trubadur Verdiego), Eboli (Don Carlos Verdiego), Ulryki (Bal maskowy Verdiego), Rozyny (Cyrulik sewilski Rossiniego), Dulcynei (Don Kichot Masseneta), Laury (Gioconda Ponchiellego), Maryny (Borys Godunow Musorgskiego ), a także w partii Marfy w Chowańszczyźnie Musorgskiego, którą śpiewała w koncertowym wykonaniu w Carnegie Hall oraz w scenicznej wersji w Metropolitan Opera. Partnerowali jej m.in.: Montserrat Caballé, Leontyne Price, Renata Scotto, José Carreras, Placido Domingo, Nicolai Gedda i Luciano Pavarotti. Uczestniczyła w renomowanych festiwalach muzycznych, w wykonaniach wielu dzieł koncertowych i oratoryjnych, a także w nagraniach płytowych i radiowych. Nagrała m.in.: dla EMI (Straszny dwór Moniuszki), CD Accord (Król Roger Szymanowskiego), Myto Records (Bal maskowy, Belisario Donizettiego), Orfeo (Olimpia Spontiniego, Trubadur Verdiego pod batutą Giuseppe Sinopoliego), Erato (Wojna i pokój Prokofiewa pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza), Ponto (Aida pod batutą Daniela Barenboima), Brilliant Classics (I Symfonia Aleksandra Skriabina pod dyrekcją Riccardo Mutiego).