Collegium Marianum Praga

Dyrektor Artystyczny:
Jana Semerádová

Od momentu utworzenia w 1997 roku, praski zespół Collegium Marianum koncentruje się na wykonywaniu muzyki XVII i XVIII wieku. Jest jedną z nielicznych specjalizujących się w tym polu orkiestr europejskich wykonujących dzieła kompozytorów urodzonych lub działających w Europie Środkowej.

Obok działalności typowo koncertowej Collegium Marianum dramaty muzyczne i produkcje taneczne. Każdego roku prezentowanych jest kilkanaście premier. Zespół współpracował z uznanymi europejskimi, reżyserami, dyrygentami, choreografami i solistami takimi jak: Andrew Parrott, Simon Standage, Chiara Banchini, Benjamin Lazar, Sergio Azzolini, Peter Kooij, Peter van Heyghen czy Sigrid T´Hooft.

Od roku 1999 Collegium Marisnum działa pod kierownictwem flecistki Janay Semerádovej, ktrórej badania nad barokowym gestem, deklamacją i tańcem, umożliwiły znaczne poszerzenie profilu jego działalnosci.

Zespół cieszy się uznaniem zarówno w kraju, jak i za granicą. Regularnie występuje na festiwalach oraz w prestiżowych salach koncertowych w Czechach i całej Europie, jak na przykład Tage Alter Musik Regensburg, Bachfest Leipzig, Mozartfest, Pražské jaro, Festival de Sablé, Concentus Moraviae, Bolzano Festival, Mitte Europa, Palau de Música Barcelona.

Orkiestra ma na swoim koncie liczne nagrania spośród których wymienić można cztery nagrania dla Supraphonu zatytułowane "Music From Eighteenth-Century Prague" - Concertos & arias by J. J. I. Brentner, Rorate coeli / Music for Advent and Christmas in Baroque Prague, F. Jiránek - Concertos and Sinfonias oraz J. D. Zelenka - Sepolcri, składająca się z dwóch części antologia: Music of Baroque Prague I oraz Music of Baroque Prague II i J. H. Albicastro Concerti, Op. 7 we współpracy z Collegium 1704.

W roku 2010 Collegium Marianum zostało uhonorowane nagrodą przez Czeskiej Rady Muzyki, organu Międzynarodowej Rady Muzyki UNESCO za jakość i wkład w propagowanie muzyki czeskiej.