Ensemble Sans Souci Berlin

Ensemble Sans Souci Berlin powstał w 1985 roku. Założyło go troje muzyków: flecista Christoph Huntgeburth, skrzypaczka Irmgard Huntgeburth i altowiolista Niklas Trüstedt. Artyści , poprzez występy na całym praktycznie świecie, mieli za sobą ogromne doświadczenie koncertowe oraz pedagogiczne. Byli profesorami uczelni muzycznych w Berlinie i Dreźnie. Prowadzili mistrzowskie kursy interpretacji.

Zespół gra w składzie od duetu do orkiestry a jego repertuar obejmuje dzieła od utworów powstałych w epoce wczesnego baroku po kompozycje romantyczne. Ensemble Sans Souci przywiązuje wielką wagę do współpracy z młodymi muzykami a zwłaszcza studentami i absolwentami Instytutu Muzyki Dawnej w Berlinie. Zainteresowanie artystów historią muzyki koncertowej, historią myśli ludzkiej, psychologią, językiem ciała, a także budową instrumentów i nowo odkrytymi utworami, umożliwiło im wytworzenie swojego własnego, niepowtarzalnego stylu. Szczególne znaczenie ma dla zespołu ponowne odkrycie i przedstawienie szerszej publiczności muzyki z okresu panowania Fryderyka II. Zrealizowane przez nich nagrania płytowe dowodzą jak wielki wkład w rozwój muzyki klasycznej i romantycznej ma Berliner Schule. Współpraca ze śpiewakami oraz dyrektorami oper barokowych doprowadziła do niezwykłych rezultatów, zarówno pod względem jakości dźwięku jak i wizualizacji co doskonale pokazuje produkcja I confidenti. Ko-produkcje z artystami z innych dziedzin, jak na przykład The Musical Offering J.S. Bacha z zespołem tańca Trisha Brown z Nowego Jorku wskazują z kolei nowe drogi rozwoju dla muzyki dawnej.

Ensemble Sans Souci Berlin dąży do stworzenia brzmienia, które by uwięziło serca, rozbudzało, bądź studziło pasję, a w każde z tych odczuć wciągało słuchaczy z taką samą siłą (Forkel, około 1800).