Orkiestra Symfoniczna Litewskiej Filharmonii Narodowej (LNSO)

Założona została w 1940 roku przez litewskiego kompozytora, dyrygenta i pianistę Balys'a Dvarionas'a i jest jedną z najbardziej doświadczonych, posiadających niekwestionowany prestiż orkiestr na Litwie. Przez ponad siedem dekad artystycznego rozwoju, zespół odgrywa istotną role w rozwoju narodowej kultury i życia muzycznego.

… Dojrzałe i znakomite interpretacje zyskały LNSO uznanie zarówno publiczności, jak i krytyków i pozwoliły na stworzenie repertuaru odzwierciedlającego ewolucję muzyki symfonicznej, kantat i oratoriów. Od Händela do Ligetiego, od Bacha do Messiaena, od dzieł symfonicznych Haydna do utworów Lutosławskiego - szerokość ich repertuaru zdradza rolę orkiestry w kształtowaniu życia kulturalnego Litwy… Finlandia Records, 2003

Blisko 100 osobowa Orkiestra składa się z najwybitniejszych litewskich muzyków prowadzonych przez absolwenta Konserwatorium w St. Petersburgu prof. Juozasa Domarkasa, który od 1964 roku pełni funkcję głównego dyrygenta i dyrektora artystycznego. Innymi dyrygentami na stałe współpracującymi z LNSO są Robertas Šervenikas i Modestas Pitrėnas.

W repertuarze zespołu znajdują się arcydzieła klasyczne i romantyczne oraz najbardziej znaczące dzieła XX i XXI wieku. Orkiestra wykonuje również niemal wszystkie dzieła symfoniczne napisane przez kompozytorów litewskich.

Zespół gra w kraju około 50 koncertów rocznie, większość z nich w Głównym Audytorium Litewskiej Filharmonii Narodowej w Wilnie. Podczas corocznych tournee występował w większości krajów europejskich, w Japonii i Turcji w tak słynnych salach koncertowych jak m.in. Musikverein w Wiedniu, Alte Oper we Frankfurcie, Barbican Centre w Londynie, Tokyo Metropolitan Space i na festiwalach jak: Schleswig-Holstein, Stars of Moscow, Russian Winter, Warszawska Jesień, Praska Wiosna.

Wśród dyrygentów prowadzących orkiestrę wymienić można takie sławy jak choćby Balys Dvarionas, Saulius Sondeckis, Jonas Aleksa, Vladimir Fedoseyev, Mstislav Rostropovich, Krzysztof Penderecki, Kurt Masur, Justus Frantz, Cyrill Diederich, Neeme Järvi, Christoph Spering i Richard Hickox. Orkiestra grała z wieloma znakomitymi instrumentalistami i śpiewakami wielu narodowości i wielu pokoleń, takimi jak śpiewacy operowi: Montserrat Caballé, Jessye Norman, Sergei Larin, Violeta Urmana, Virgilijus Noreika, Algirdas Janutas; pianiści Emil Gilels, Dmitri Bashkirov, Daniel Pollack, Mūza Rubackytė i Petras Geniušas; skrzypkowie Gidon Kremer, Leonid Kogan, Vladimir Spivakov i Vilhelmas Čepinskis; wiolonczeliści David Geringas, altowioliści Yuri Bashmet i wielu innych.