Bożena Harasimowicz

Bożena Harasimowicz ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Gdańsku (1989)w klasie śpiewu prof. Zofii Janukowicz-Pobłockiej. Jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych, m.in. Międzynarodowego Konkursu im. A. Dworzaka w Karlowych Varach (1986), Międzynarodowego Konkursiu im. J.S. Bacha w Lipsku (1988). W roku 1992 została finalistką Miedzynarodowego Konkursu ARD w Monachium. Występowała w kraju i za granicą z wieloma znanymi i cenionymi dyrygentami, jak: Kazimierz Kord, Antoni Wit, Jerzy Semkow, Krzysztof Penderecki, Gabriel Chmura, Jacek Kaspszyk, Tadeusz Wojciechowski, Helmuth Rilling, Rolf Beck, Gilbert Levin, Uroz Lajovic, Peter Marchbank, śpiewając na takich scenach, jak: Filharmonia Narodowa, NOSPR w Katowicach, Filharmonie w Berlinie i Monachium, orkiestra NDR w Hamburgu, Orkiestra Radiowa w Bratysławie, Filharmonia w Belgradzie, Hunter College w Nowym Jorku, Estonia Concert Hall w Tallinie, Musikverein we Wiedniu, Teatro Real w Madrycie, Chicago Symphony Orchestra. Uczestniczyła w wielu znaczących festiwalach: Wratislavia Cantans, Warszawska Jesień, Festiwalu Pablo Casalsa w Puerto Rico, Modern Wien Festival we Wiedniu, Bejing Music Fetival w Pekinie, Festiwalach Schleswig-Holstein oraz Rheingau Musikfest. Repertuar Bożeny Harasimowicz obejmuje przede wszystkim wielkie dzieła wokalno- instrumentalne, oratoria, msze, kantaty, motety, psalmy, dzieła symfoniczne, operowe, a także pieśni z towarzyszeniem fortepianu i orkiestry.

W latach 1997 - 2005 współpracowała z wybitnym polskim kompozytorem i dyrygentem - Krzysztofem Pendereckim (europejska premiera Siedmiu Bram Jerozolimy Filharmonia Narodowa pod dyrekcją Kazimierza Korda) wykonując jego utwory w najbardziej prestiżowych salach koncertowych świata. Dokonała również kilku wersji płyt CD i DVD z utworami K.Pendereckiego wydanymi przez NAXOS, ARTHAUS MUSIC, WERGO, Polskie Radio oraz CDAccord (m.in. Credo i Siedem Bram Jerozolimy - płyta nagrodzona Fryderykiem 2001 w kategorii Muzyka Współczesna). W roku 2005 podczas wizyty Papieża Benedykta XVI w Kolonii w ramach światowych Dni Młodzieży, artystka wzięla udział w wykonaniu Missa Solemnis L. van Beethovena pod dyrekcją Gilberta Levina wraz z Royal London Symphony and Choir. Koncert został zarejestrowany na płycie DVD (Arthaus Musik).

Bożena Harasimowicz stale współpracuje z Teatrem Wielkim Operą Narodową w Warszawie i Operą Bałtycką w Gdańsku. Zajmuje się także pedagogiką wokalną . Jest profesorem Akademii Muzycznej w Gdańsku, prowadzi kursy mistrzowskie w kraju i poza jego granicami. Jest dyrektorem Ogólnopolskiego Kursu i Konkursu Wokalnego- Letnia Akademia Śpiewu.