Dalia Kuznecovaite

Dalia Kuznecovaite urodziła się 11 października 1988 w Wilnie. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku czterech lat.

W latach 1995 do 2007 roku studiowała w Szkole Artystycznej im. M. K. Ciurlionisa. W latach 2004 - 2007 roku w Wyższej Szkole Muzycznej w Köln pod kierunkiem prof. Z. Brona. Studiowała także w Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Rostocku - prof . P . Munteanu. Obecnie studiuje Wyższej Szkole Muzyki i Teatru w Hamburgu - prof. B. Garlitsky .

Dalia Kuznecovaite jest laureatką wielu krajowych i międzynarodowych konkursów. W 2007 roku zdobyła Grand Prix Międzynarodowego Konkursu Kloster Schontal otrzymała tam także nagrodę specjalną dla najbardziej obiecującego uczestnika . W 2008 roku została laureatką Międzynarodowego Konkursu im. J. Brahmsa w Pörtschach, otrzymała także nagrodę specjalną Akademii Mozartowskiej. W tym samym roku zdobyła pierwszą nagrodę i złoty medal na prestiżowym, piecioetapowym Międzynarodowym Konkursie im. Henryka Szerynga w Toluca w Meksyku.

Od 2004 roku Dalia jest stypendystką funduszu Mścisława Rostropowicza. Jako solistka koncertuje w wielu krajach Europy i w Ameryce. Występuje z takimi orkiestrami jak m.in: Deutsche Radio i Norddeutsche Philarmonie (Niemcy), Orkiestra Symfoniczna Kärtmer (Austria ), Orkiestra Symfoniczna Filharmonii w Kijowie, Litewska Orkiestra Symfoniczna, Orkiesra Symfoniczna Litewskiej Filharmonii Narodowej, Litewska Orchestra Kameralna, Qatar Philharmonic Orchestra, Calgary Philharmonic Orchestra (Kanada), Mexico Philharmonic Orchestra, Guanajuato Philharmonic Orchestra (Mexico ), Monterrey Symphony Orchestra (Mexico), Symphony Orchestra Languedoc Roussillon (Francja).

W 2009 roku za swoje osiągnięcia otrzymała honorową nagrodę Prezydenta Litwy Valdasa Adamkusa.

Dalia Kuznecovaite gra na skrzypcach Dvorak 1899, należących do litewskiego banku Ukio Bankas.