Robertas Šervenikas

Robertas Šervenikas uważany jest za jednego z najbardziej utalentowanych litewskich dyrygentów swojego pokolenia. Uznanie krytyki i publicznośći przyniosła mu intensywna i różnorodna działaność obejmująca prawykonania dużych dzieł symfonicznych litewskich kompozytorów, po wyróżniające się i dojrzałe interpretacje współczesnego i klasycznego repertuaru.

W uznaniu swoich osiągnięć został uhonorowany Narodową Nagrodą w dziedzinie Kultury i Sztuki. Po ukończeniu Konserwatorium w Sankt Petersburgu - kierunek dyrygentura chóralna i operowo - orkiestrowa ,Šervenikas rozpoczął współpracę z Orkiestrą Symfoniczną Litewskiej Filharmonii Narodowej (LNSO) i w 2000 roku objął stanowisko jej II dyrygenta. Pod jego batutą orkiestra grała na licznych festiwalach między innymi w Rheingau, Ludwigsburgu, Forbach , Osace, Evian i Wilnie, na Festiwalu im. A. Benedettiego Michelangeli oraz im. H. Berlioza. W 2007 roku koncertował z orkiestrą LSNO w Wielkiej Brytanii oraz w Japonii gdzie prowadził również Litewską Orkiestrą Kameralną.

Regularnie jest zapraszany do współpracy przez takie orkiestry jak Sankt Petersburg Philharmonic (Filharmonia Petersburska), the Slovenian National Opera (Słowacka Opera Narodowa), the Russian State Symphony Orchestra (Rosyjska Narodowa Orkiestra Symfoniczna), Israel Camerata oraz Royal Philharmonic Orchestra . Šervenikas współpracował z wieloma cenionymi solistami, wiolonczelistami: M. Rostropowiczem, D. Geringasem i M. Maiskim, trębaczem M. Andre, pianistami: A. Volodosem, M. Pletnevem i F. Kempfem, skrzypkami jak m.in.: S. Chang, M. Fedotov, Ph.Graffin i J. Rachlin, altowiolistami jak: D.Cramer, N.Imai, W. Christ i Y. Bashmet.

W lutym 2008 roku, Šervenikas objął funkcję Dyrektora Muzycznego Litewskiej Opery Narodowej oraz Baletu (LNOBT). Od 2008 roku, jest także regularnie zapraszany do występów na deskach Opery w Monachium.

Šervenikas dyrygował niemalże we wszystkich krajach Europy, Japonii, RPA, Izraelu, Rosji, pojawiając się w takich salach koncertowych jak Wielka Sala Konserwatorium w Moskwie, Concertgebouw w Amsterdamie, Auditorium de nationale w Madrycie, Alte Oper we Frankfurcie nad Menem, Cadogan Hal w Londynie, Berlin's Konzerthaus w Berlinie, Festival Hall i Symphony Hall w Osace, Suntory Hall oraz Metropolitan Art Space w Tokio, a także w filharmoniach w Kolonii, Hamburgu i Sankt Petersburgu.